מה זה HTTP Status Codes?

HTTP STATUS CODES

קודי המצב של HTTP הם חלק בלתי נפרד מהאינטרנט. הם מספקים מידע חיוני על מצב המשאבים הנמשכים מן השרת. הבנת הקודים האלו יכולה להיות מאוד שימושית עבורכם בהבנת סטטוס המצב בעת העבודה.

קודי המצב של HTTP הם מספרים בעלי שלוש ספרות שהשרת מחזיר בתגובה לבקשה של לקוח . הם מציינים אם הבקשה הועברה בהצלחה ואם לא , הם מפרטים את סיבת השגיאה.

יצירת קשר

זקוקים למומחה?
בואו נדבר ›

לפני שנצלול לעומק בואו נבין מה זה אומר צד לקוח ומה זה אומר צד שרת.

 • לקוח (Client): הלקוח הוא למעשה המחשב או מכשיר המשתמש בשירות של השרת. לדוגמא , כאשר אנחנו גולשים באינטרנט, הדפדפן שלנו (כמו Chrom e, Firefox, או Safari) מתנהגים כלקוח ששולח בקשות לשרתים שמאחסנים את האתרים בהם אנו גולשים .

 • צד שרת (Server): השרת הוא המחשב או המערכת שמספקת שירות ללקוחות. באתרי אינטרנט, השרת הוא המחשב שמאחסן את האתר ומציג אותו לדפדפן שלנו כאשר אנחנו מבקשים לצפות באתר.

במילים פשוטות יותר , הלקוח שולח בקשה לשרת (לדוגמה, לצפות באתר אינטרנט) , והשרת עונה על הבקשה על ידי שליחת המידע המבוקש (לדוגמה, את האתר המבוקש) . זהו הבסיס של רוב התקשורת באינטרנט.

הבנת סוגים שונים של קודי HTTP

קודי HTTP מחולקים לחמישה סוגים . לכל סוג יש מטרה מסוימת והוא מעביר מידע שונה:

1xx תוצאת מידע

סוג זה של קודי מצב מציין שהבקשה התקבלה והובנה. הוא מונפק באופן זמני בעוד שהעיבוד של הבקשה ממשיך. למעשה הוא אומר לנו כלקוח להמתין עד למתן קבלת התשובה הסופית מהשרת.

2xx הצלחה

קודים מסוג זה מציינים שהבקשה הועברה בהצלחה, הובנה, והתקבלה. הקוד הנפוץ ביותר בסוג זה הוא 200 OK,  משעמו שהבקשה הצליחה והמשאב המבוקש מוצג בפנינו , כלומר כעת אנחנו יכולים לצפות באתר אליו ניסינו להגיע .

3xx הפניה

סוג זה של קודי מצב מציין שיש צורך בפעולה נוספת בכדי להשלים את הבקשה. הפעולה הנדרשת יכולה להתבצע על ידי "הסוכן" של המשתמש ללא אינטראקציה עם המשתמש אם ורק אם השיטה שנמצאת בשימוש בבקשה השנייה היא GET או HEAD.

סטטוס HTTP

רגע, מה זה "סוכן" ומה זה בקשות GET או HEAD אתם שאולים?

 • Agent: בהקשר של רשתות מחשבים Agent הוא כלי שמפעיל פעולה או סדר של פעולות בשם המשתמש או אפליקציה אחרת. לדוגמה, דפדפן אינטרנט הוא סוג של “User Agent” שמבצע בקשות HTTP בשמנו .

 • בקשת GET: בקשה מסוג זה משמשת לאחזור מידע מהשרת. לדוגמא , כאשר אנחנו גולשים לאתר אינטרנט כלשהו הדפדפן שלנו שולח בקשת GET לשרת על מנת לאחזר את הדף המבוקש.

 • בקשת HEAD: בקשה מסוג זה למעשה דומה לבקשת GET עליה דיברנו קודם . למעשה בקשה זו מבקשת מהשרת להחזיר רק את הכותרות של התגובה, ולא את כל התוכן עצמו . זה מועיל כשאנחנו רוצים לבדוק אם המשאב קיים או לאחזר מידע על המשאב ללא הורדת המשאב עצמו .

אז עכשיו כשהבנו בואו נחזור להבין את שאר סטטוסי HTTP קוד.

4xx שגיאת לקוח

סוג זה של מעיד על מקרים בהם נראה שהלקוח טעה. למעט כאשר מגיבים לבקשת HEAD,  השרת צריך לכלול הסבר על מצב השגיאה, אם מדובר במצב זמני או קבוע.

5xx שגיאת שרת

קודים שמתחילים בספרה "5" מציינים מקרים בהם השרת מודע לכך שהוא נתקל בשגיאה או שאינו מסוגל לבצע את הבקשה. למעט מקרים בהם הוא מגיב לבקשת HEAD,  השרת צריך לכלול הסבר על מצב השגיאה.

סטטוס מצב HTTP
יצירת קשר

זקוקים למומחה?
בואו נדבר ›

קודי מצב HTTP נפוצים ומשמעותם

ישנם מעל ל-40 קודי מצב HTTP שונים , חלקם נפוצים יותר מאחרים . אז הנה סיכום קצר של חלק מקודי המצב הנפוצים ביותר ומה משמעותם:

 • 200 OK: זו התגובה הסטנדרטית לבקשות HTTP שהצליחו .

 • 301 Moved Permanently: זה אומר שכתובת ה-URL של המשאב אליו ניסיתם לגשת השתנתה לצמיתות. תופנו באופן אוטומטי אל הכתובת החדשה .

 • 400 Bad Request: השרת לא הצליח להבין את הבקשה בשל תחביר לא חוקי.

 • 401 Unauthorized: הבקשה דורשת אימות.

 • 403 Forbidden: השרת הבין את הבקשה, אך הוא מסרב לאשר אותה, ככל הנראה ניגשתם למשאב אסור .

 • 404 Not Found: השרת לא הצליח למצוא את המשאב המבוקש.

HTTP STATUS CODES

איך להתמודד עם קודי HTTP?

לדעת איך להתמודד עם קודי מצב HTTP הוא חיוני לתחזוקת אתר בריא .
אז הנה כמה טיפים שיעזרו לכם:

 • ניטור האתר: בדקו באופן קבוע את סטטוס המצב של האתר שלכם , איזה קודים הוא מייצר, כך תוכלו לתפוס בעיות אפשריות.

 • תיקון שגיאות: אם אתם רואים הרבה שגיאות 4xx או 5xx,  חקרו את השגיאות ותקנו את הבעיות.

 • הגדרת הפניות: אם דף הועבר, ודאו כי הגדרתם הפניה 301 למיקום החדש בכדי לשמור את ערך ה-SEO וסיפוק חווית משתמש טובה לגולשי האתר.

 • התאימו אישית את דפי השגיאה: במקום להציג דפי שגיאה כלליים , התאימו אותם אישית, את דפי שגיאה 404 ו-500 שלכם כדי שיתאימו למראה ולתחושה שהאתר שלכם מעניק, כך גם תוכלו לספק מידע שימושי לגולשים באתר שלכם.

יוצאים לדרך

אז מה למדנו היום? למדנו על קודי מצב HTTP,  כלי חשוב שמאפשר לנו להבין את התגובות שאנחנו מקבלים מהשרתים .
למדנו כיצד לנתח את הקודים , לזהות בעיות ולשפר את ביצועי האתר שלנו .

מקווה שהכתבה עזרה לכם ונתנה כיווני מחשבה שעדיין לא חשבתם עליהם קודם , אתם יותר ממוזמנים לספר לי בפרטי איך מתקדם התהליך ואם יש לכם שאלות נוספות תרגישו חופשי לשתף אותי 😀

רוצים להישאר מעודכנים , הצטרפו עוד היום לקבוצת הוואטסאפ הרשמית של BM Studio.

יצירת קשר

זקוקים למומחה?
בואו נדבר ›

אהבתם את הכתבה? איזה כיף! אשמח שתשתפו :)

יצירת קשר

ידע זה כוח!
הירשמו בכדי להישאר מעודכנים ›

מוכנים לצאת למסע?

בואו נדבר